İşte Konukoğlu'nun en büyük hayali

Konukoğlu yıl sonunda, ihracatta beşinci sırada bulunan Ankara’yı geçmenin en büyük hayallerinden birisi olduğunu söyledi.

20 Nisan 2016 Çarşamba 16:17
Bu haber 47 kez okundu
İşte Konukoğlu'nun en büyük hayali
 Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu yıl sonunda, ihracatta beşinci sırada bulunan Ankara’yı geçmenin en büyük hayallerinden birisi olduğunu söyledi. 
Konukoğlu, GSO nisan ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmasına başlarken, Gaziantep’in yeni bir organize sanayi bölgesine kavuştuğunu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Gaziantep Oğuzeli Hava alanı Islah Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) kuruluşuna onay verildiğini hatırlattı. GSO tarafından 2012 yılında kuruluş işlemlerine başlanan Gaziantep Oğuzeli Hava alanı Islah OSB’nin kurulmasının kent sanayisinin büyümesine katkı vereceğini belirten Konukoğlu, "Gaziantep olarak yükselişimiz devam ediyor. Verilere baktığımızda, çok başarılı bir ayı daha geride bıraktığımızı görüyoruz.Mart ayında ihracatımız yüzde 14,1 oranında arttı. Son aylarda ihracatımız yukarı doğru çıkıyor. İnşallah bundan sonraki dönemde de hızlı yükseliş devam edecek. Yılın ilk üç ayında ihracatımızda yüzde 2,6 oranında artış var. En fazla ihracat yapan iller arasında altıncılığımızı koruyoruz, beşinci sırada bulunan Ankara ile aramızda 70 milyon dolar civarında bir rakam var. Bu yıl sonunda Ankara’yı geçmek en büyük hayallerimizden birisi, inşallah gerçekleştiririz. Ayrıca Gaziantep, yüzde 123 oranında olan ihracatın ithalatı karşılama oranıyla dördüncü sırada bulunuyor" dedi. Gaziantep’ten bu yıl Ocak-Mart döneminde gerçekleştirilen ihracatın ülkelere göre karşılaştırmasını yapan Konukoğlu, AB ülkelerine yüzde 22.5, Afrika ülkelerine yüzde 11.4, Amerika ülkelerine yüzde 46.4, Asya ve Okyanusya ülkelerine yüzde 8.6 ve diğer Avrupa ülkelerine yüzde 7,2 oranında artış yaşandığını bildirdi. Konukoğlu, "Gaziantep her zamanki gibi ihracatı nereye gerçekleştirebilecekse yönünü hemen o tarafa çevirip, işine devam ediyor. Irak pazarı iyi olduğu zaman Irak pazarına, Avrupa pazarı iyi olduğu zaman Avrupa pazarına çok rahatlıkla mallarını satabiliyor. Avrupa ve Amerika’ya bu kadar satış gerçekleştire bildiysek,demek ki bu kalite ve markalaşmada belirli bir noktaya doğru gittiğimizin aşikar göstergesidir’’ diye konuştu. Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu da konuşmasında, sanayicileri İŞKUR tarafından yaklaşık bir yıldır uygulanan işbaşı eğitim programlarından yararlanmaya davet etti. Bunun, işsizlerin mesleki yeterliliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinebilecekleri bir program olduğunu kaydeden Topçuoğlu, "Özellikle İŞ KUR Gaziantep İl Müdürlüğü, bu konuda ülke genelinde en başarılı uygulamaları yapan kurum seçildi. İşçi maliyetleri yönünden devletin tanıdığı ciddi destekler var. İşbaşı eğitim programlarını gözden kaçıran sanayici arkadaşlarımız varsa, bu konuyu değerlendirsinler. Burada ciddi avantajlar var’’ ifadelerini kullandı.

    Yorumlar

banner14
banner16
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
  • Gaziantep Haber | Gaziantep Haberleri | bizdevarizgazetesi.org - 21 Şubat 2016 Manşeti
Karikatür
  • Saat kaç
Arşiv